Vakbijeenkomsten /

De Nachtwacht onder de loep: onderzoek in het Rijksmuseum

Een vakbijeenkomst op een bijzondere locatie: het Rijksmuseum in Amsterdam. Ga mee achter de schermen bij Operatie Nachtwacht, de restauratie van en gelijktijdig onderzoek aan het wereldberoemde schilderij.  

We krijgen een lezing van Katrien Keune. Ze is bijzonder hoogleraar moleculaire spectroscopie aan de UvA en tevens Hoofd Science van het Rijksmuseum. Ze neemt ons mee langs verschillende aspecten van Operatie Nachtwacht, het grootste onderzoek naar de Nachtwacht ooit. Je leert alles over de bijzondere onderzoekstechnieken die hierbij zijn gebruikt. Aansluitend is er ruimte om vragen te stellen over de techniek achter dit bijzondere project. 

Vervolgens worden we rondgeleid door het Ateliergebouw van het Rijksmuseum, waar verschillende kunstschatten onderzocht en gerestaureerd worden. Dit is een unieke kans om een kijkje achter de schermen te krijgen. Tijdens de rondleiding wordt onder andere ingegaan op de scheikunde en natuurkunde achter bepaalde technologieën. 

We sluiten de dag af met casestudies die goed te gebruiken zijn in je lessen. Daarnaast besteden we aandacht aan het prachtige lesmateriaal dat het Rijksmuseum heeft ontwikkeld. Aan de hand van zeven verschillende schilderijen uit de collectie leren leerlingen verschillende wetenschappelijke concepten toe te passen. 

Programma

  • 14:15 uur inloop  
  • 14:30 uur lezing en Q&A door Katrien Keune over Operatie Nachtwacht  
  • 15:30 uur rondleiding labs  
  • 16:30 uur zelf aan de slag: case study 
  • 17:15 uur lesmateriaal Rijksmuseum en afronding 

Aanmelden